Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΣ ΑΙΟΛΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 1-3 (24-26, 25-22, 19-25, 14-25)

Με ήττα ξεκίνησε το 2018 η ανδρική ομάδα του Αιόλου για το 2018. Δίκαιη, μεν, όπως εξελίχθηκε το ματς , αλλά έμεινε η αίσθηση ότι μπορούσε κάτι παραπάνω. Το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές, με τις 2 ομάδες να εκμεταλλεύονται τις καλές τους περιστροφές, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν υπομονή και καθαρό μυαλό, όταν έπρεπε.

Στο 1ο σετ το αρχικό 0-6, έγινε 12-6. Ο Αίολος κράτησε το προβάδισμαμέχρι τους 20 πόντους (20-17). Ο ΓΣΓ πήρε το προβάδισμα (20-21), ο Αίολος… σχεδόν πήρε το σετ (24-21 και επαφή με φιλέ σε πόντο σχεδόν κερδισμένο) και με νέα ανατροπή, χάθηκε το πρώτο σετ.

Στο 2ο, ο Αίολος πήρε νωρίς διαφορά (8-2, 12-5, 14-6, 15-7, 17-8), αλλά ένα σερί του ΓΣΓ έφερε το ματς στο όριο (17-16, 18-18). Στο 22-22, 3 σερί πόντοι έδωσαν το σετ στους γηπεδούχους.

Στο 3ο, πάλι ξεκίνησε ο ΓΣΓ με 0-6. Παρά το γεγονός ότι ο Αίολος αντέδρασε 2 φορές (8-7, 16-15), μονίμως ακολουθούσε στο σκορ και στο τέλος του σετ η διαφορά άνοιξε.

Στο 4ο, το αρχικό 8-3 και 10-6 δεν είχε συνέχεια. Ένα σερί λαθών έδωσε τους περισσότερους από τους 10 συνεχόμενους πόντους του ΓΣΓ (10-16) και με κακή ψυχολογία ο Αίολος δε ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του ματς.

ΑΠΣ ΑΙΟΛΟΣ: (ΤΣΙΟΥΠΛΗΣ) Σιώκος, Τσολακίδης, Τολιόπουλος, Σουλής, Ορφανίδης, Πρίντζιος, Αντωνιάδης, Στούπας, Χακάνι, Χασιώτης.

ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: Αντωνόπουλος, Τολιόπουλος, Λούδας, Καραμήτρος, Τριγώνης, Αποστόλου.